Jeżeli chcesz zaoszczędzić na wydatkach związanych z eksploatowaniem domu, zastanów się nad projektem domu ekologicznego. Lepiej przeznaczyć większą sumę pieniędzy na fazę planowania, projektowania i budowania domu. W przyszłości zaoszczędzisz na rachunkach i będziesz cieszyć się wysokim standardem i bezpieczeństwem.
Budując dom bardzo często, zwracamy uwagę na koszty inwestycyjne. Staramy się by budynek, powstał szybko i jak najmniejszym nakładem środków pieniężnych. Chcemy również by rachunki za jego użytkowanie, były jak najniższe. Nie zawsze mamy świadomość, że materiały użyte do budowy domu mogą być szkodliwe dla środowiska.
Zanim zdecydujesz się na kupno bądź projekt takiego domu, warto poznać kilka istotnych faktów na jego temat.
Dom ekologiczny jest coraz bardziej popularny w Polsce. Świadomość dbania o środowisko jest coraz większa, co za tym idzie – zainteresowanych projektami domów ekologicznych również.
Dom ekologiczny to nie tylko oszczędzanie energii — to także zastępowanie niektórych tradycyjnych rozwiązań tymi ekologicznymi. Do budowy domu ekologicznego wykorzystuje się głównie te materiały, które są przyjazne dla środowiska. Z tego też względu, nie każdy dom może zyskać miano domu ekologicznego.
Eko dom to przede wszystkim świadomy wybór materiałów — na każdym etapie. Od budowy, po jego wykończenie. Powinniśmy wybierać materiały, które są trwałe, aby nie przyczyniać się do powstawania odpadów z przedwczesnego remontu, ponieważ są one trudne do utylizacji. Powinniśmy także zminimalizować koszty związane z naprawą i wymianą. Warto sięgać po materiały, które są w 100% naturalne. Idealnym przykładem jest tu drewno, zwłaszcza to pochodzące z certyfikowanych źródeł.
Okna z PVC mogą być w całości poddane procesowi recyklingu. Zdemontowane okna poddane są rozdrobnieniu, separacji i recyklingowi. W efekcie przetworzenia powstaje wysokiej jakości granulat PVC, który nadaje się do produkcji nowego okna. Poprzez przetworzenie poprawiają się właściwości mechaniczne materiału. Następnie jest on wykorzystywany do produkcji rdzeni profili okiennych.
Ciężko odróżnić okno „nowe”’ od tego, które zostało wyprodukowane przy pomocy recyklatu. Materiał PVC można przetwarzać wielokrotnie bez pogorszenia właściwości profilu. Okna będą służyć przez kolejne lata.
Aluminium podobnie jak PCV można poddać recyklingowi. Recykling aluminium wymaga tylko 5% energii potrzebnej do produkcji aluminium pierwotnego. Dzięki recyklingowi można uniknąć emisji 8 ton dwutlenku węgla na każdą tonę aluminium.
Ekologiczne okna i drzwi
Najkorzystniejszy wybór, jakiego możemy dokonać, to mądry zakup okien i drzwi. Najlepiej wybrać takie, które gwarantują wysoki stopień termoizolacji. Im lepsza termoizolacja budynku, tym mniej energii potrzeba by ogrzać i schłodzić dom. O stopniu termoizolacji drzwi i okien informuje współczynnik przenikania ciepła, oznaczany symbolem U. Im niższa jego wartość, tym lepiej. Obecnie maksymalny dopuszczalny współczynnik przenikania ciepła:
Stolarka o naprawdę dobrych parametrach to spory wydatek. Warto jednak pamiętać, że inwestujemy nie tylko w rozwiązanie ekologiczne. Będzie ono miało wpływ także na nasz poziom komfortu. W dłuższej perspektywie pozwoli nam zaoszczędzić na ogrzewaniu i klimatyzacji.
Szyba Eclaz i Eglas – innowacyjne rozwiązania
Energooszczędność okna uzależniona jest nie tylko od izolacyjności termicznej, ale również od zysków cieplnych. Równowaga tych dwóch parametrów określa wydajność energetyczną okna oraz przyczynia się do dobrego samopoczucia osób przebywających w pomieszczeniach. Szyby ECLAZ zamawiane są w stolarce okiennej coraz częściej. Powodem coraz większego zainteresowania są obecne trendy w architekturze — duże, jasne okna.
EGLAS to innowacyjne rozwiązanie grzewcze, które zastosowane w pomieszczeniach zapewnia komfort cieplny. Jednocześnie niweluje przeciągi i odczuwanie chłodu — w pomieszczeniu, jak i w niewielkiej odległości od szyby.
Dom ekologiczny powinien być zaprojektowany tak, by nie przyczyniał się do zanieczyszczenia środowiska. Należy go wkomponować w otoczenie, by z nim harmonizował i współgrał.
Ekologiczne podejście do budowy domu powinno uwzględniać roślinność – tą obecną oraz przyszłą. Wiele wymogów dotyczących zieleni wokół domu jest chroniona odpowiednimi przepisami. Zakazana jest np. wycinka drzew czy zacienienie budynków.
Gotowe plany domów ekologicznych pozwalają zbudować budynek nie tylko o znacznie niższym zużyciu energii, lecz także w zgodzie z przepisami prawa budowlanego. Dzięki temu cały proces zgłaszania budowy trwa znacznie krócej i nie wymaga specjalnych pozwoleń i potwierdzeń z urzędów.
https://newaydoors.com/bezpieczenstwo/
https://newaydoors.com/wyposazenie/