Tuje są bardzo popularnymi roślinami w ogrodach, wynika to z tego, że są dość łatwe i mało wymagające. Dodatkowym autem jest fakt, że mogą świetnie się prezentować zarówno jako żywopłot oraz pojedynczo.
Jednym z zabiegów jest ściółkowanie tui, czyli pokrywanie ziemi wokół roślin lekkim materiałem organicznym lub nieorganicznym.
Do tego zabiegu można wykorzystać gotowe produkty, które można dostać w każdym sklepie ogrodniczym lub przygotować samodzielnie, mieszając korę lub trociny z nawozem azotowym i wodą, następnie zostawić je do przekompostowania na około trzy miesiące.
Podlewanie jest bardzo ważnym elementem dbania, w szczególności w pierwszym roku od zasadzenia. Tuja, która będzie brakowało wody może być podana na choroby oraz brązowiała. Tuje wystarczy podlewać obficie raz w tygodniu.
Tuje przycina się od wiosny do końca lata. Pierwsze przycinanie najlepiej wykonać po roku od zasadzenia tui. We wrześniu nie przycina się już tui, ponieważ gałęzie nie zdążą zdrewnieć przez zimą i mogą przemarznąć. Dodatkowo warto pamiętać, że nie obcina się tui, które mają mniej niż 1,5 metra.
Tuje powinny być regularnie nawożone odpowiednimi składnikami odżywczymi. Najlepiej sprawdzi się kompost, płynne nawozy organiczne lub specjalistyczne nawozy do iglaków. Pierwsze nawożenie powinno odbyć się na wiosnę, mineralnymi środkami o wysokiej zawartości azotu. Najlepszy czas to przełom marca i kwietnia, zanim tuja zdąży wypuścić nowe pędy.
Kolejne nawożenie, tym razem letnie przeprowadza się takimi samymi środkami na samym początku lata, jednak nie później jednak niż do połowy lipca. Po to, aby powstałe po zasilaniu pędy zdążyły zdrewnieć przed niskimi temperaturami.
Na koniec lata, początek jesieni można nawozić krzewy środkami z fosforem, potasem oraz magnezem. Taki nawóz wyrówna ubytki składników odżywczych i mineralnych w tui.
https://newaydoors.com/drzwi-zewnetrzne-neway-z-czytnikiem-linii-papilarnych/
https://newaydoors.com/jaki-rozmiar-powinny-miec-drzwi-wejsciowe/