Jednym z najbardziej problematycznych pomieszczeń w domu jest poddasze. Poddasze użytkowe traktowane było kiedyś jako strych. Takie poddasze mieszkalne, choć bardzo klimatyczne, ma swoje wady. Ze względu na skosy urządza się je dosyć ciężko. Wielu mebli nie można tam umieścić i tu pojawia się problem. Mimo tego poddasze jest bardzo przyjemnym miejscem.
Pokój na poddaszu nie musi być straszny. W bardzo prosty sposób można go urządzi tak, aby był maksymalnie użytkowy, bardzo komfortowy oraz przytulny. Aranżacja poddasza rządzi się swoimi prawami. Jeśli zdecydujemy się na podział poddasza na kilka różnych pomieszczeń/pokoi, musimy pamiętać o ważnej kwestii. Pokój na poddaszu nie może być zbyt mały, ponieważ stanie się niefunkcjonalny.
Poddasze możemy wykorzystać na wiele sposobów. Może być to komfortowa sypialnia lub przytulny pokój dziecka. Poddasze może pełnić także funkcję łazienki lub pokoju do relaksu.
Co czyni poddasze bardziej komfortowym i jak wykorzystać całą przestrzeń?
Światło sprawia, że wnętrze wydaje się większe i bardziej przestronne. Pokoje na poddaszu z reguły są dosyć dobrze doświetlone za sprawą okien dachowych. Dostarczają one sporo światła naturalnego. Mimo tego przestrzeń pod skosami jest zacieniona. Warto zainwestować w punktowe oświetlenia LED w ścianach lub przy podłodze.
Lampki i lampy również będą świetnym rozwiązaniem, które pomoże oświetlić pokój.
Jeżeli mamy wysoki sufit możemy pokusić się o zwisające żyrandole. Przy niższym stropie lepszą opcją będzie podwieszany sufit oraz punktowe i halogenowe oświetlenie.
Odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni pozwoli nam na maksymalne wykorzystanie każdego centymetra pomieszczenia. Aby wykorzystać przestrzeń pod skosami, warto pomyśleć nad zabudową pod wymiar. Takie zlecenie należy powierzyć doświadczonemu stolarzowi. Zabudowa powinna być porządna i estetyczna, aby służyła nam jak najdłużej.
Ważną rzeczą w pokoju na poddaszu są rolety. W ciepłe dni przez okno wpada nie tylko naturalne światło, ale i ciepło. Rolety pomogą nam w walce z nadmiernym nagrzewaniu się pomieszczenia. Będą świetnym rozwiązaniem także w sytuacji, kiedy domownicy lubią kompletną ciemność w nocy. Światła z ulicy czy księżyc w pełni nie będą zakłócać snu.
Mała sypialnia
Jeżeli pokój na poddaszu jest zbyt mały, by pełnił funkcję sypialni dla dwóch osób, można umieścić tam pokój dziecka. W dobrze zagospodarowanej przestrzeni znajdzie się miejsce na wszystko. Zabudowane szafki, łóżko i miejsce do zabawy – mały pokój z pewnością to pomieści. Zabudowane szafki, łóżko i biurko – wyposażenie pokoju dla nastolatków też nie będzie stanowiło problemu.
Pokój na poddaszu powinien być przede wszystkim jasny. Białe, beżowe lub szare kolory ścian w połączeniu z jasnymi meblami dadzą nam efekt lepiej doświetlonego pomieszczenia. Wyposażenie powinno być proste, aby zachować spójność całego wnętrza. Taki pokój będzie wydawał się bardziej schludny. Nie warto dodawać wielu dodatków i niepotrzebnych mebli. Dodatkowe rzeczy sprawią wrażenie panującego chaosu. Dodatki w postaci ozdobnych poduszek czy pięknych narzut na łóżko dodadzą przytulności.
Sypialnia, żeby sprawiała wrażenie bardziej przestronnej, powinna mieć meble poustawiane pod ścianami. Środek pokoju powinien pozostać pusty po to, aby nie zagracać wnętrza.
Jedną z niewątpliwie ważnych rzeczy w sypialni jest łóżko. Powinno znajdować się w miejscu, w którym wysokość jest standardowa, tak aby do niego podchodzić w pozycji wyprostowanej. Jeżeli nie ma takiej możliwości, dobrym rozwiązaniem będzie łóżko tzw. japońskie. Ma ono zaledwie 20 centymetrów wysokości i spokojnie zmieści się pod skosem. W takim przypadku nogi powinny być zwrócone w stronę skosów.
https://newaydoors.com/5-powodow-aby-wybrac-drzwi-neway-3elegancki-design/
https://newaydoors.com/drzwi-h303-z-serii-harmony/