Dach jest bardzo ważnym elementem każdego domu. Jest on estetycznym wykończeniem domu oraz wpływa na komfort użytkowania. Dach chroni nas przed deszczem, śniegiem, wiatrem czy gradem. Ma być trwały i odporny na warunki atmosferyczne.
Istnieje kilka rodzajów dachu, powinniśmy kierować się nie tylko wyglądem, ale także dopasowaniem typu dachu do otoczenia oraz do lokalnych warunków.
Jest jednym z najprostszych i najtańszych rozwiązań. Stosuje się go najwcześniej w użyteczności publicznej. Domy z płaskim dachem są coraz częściej spotykane. Jeszcze jakiś czas temu kojarzyły się ze starym budownictwem, a teraz wykorzystywane są przy budowie domów nowoczesnych.
Tego typu dach nie jest do końca płaski, ponieważ jego kąt nachylenia może mieć nawet do kilku stopni. Wadą takiego dachu jest konieczność odśnieżania, ponieważ kąt nachylenia jest stosunkowo mały i może utrudniać zsuwnie się śniegu. Taki dach wymaga bardzo starannie zaprojektowanej i wykonanej hydroizolacji.
Jest to najpopularniejszy rodzaj dachu wybierany do domów jednorodzinnych. Składa się z dwóch połaci i stosuje się go w przypadku budynków o nieskomplikowanym, prostokątnym obrysie. Atutem dachów dwupołaciowych jest stosunkowo niski koszt wykonania oraz możliwość stworzenia poddasza użytkowego.
Dach czterospadowy, kopertowy lub namiotowy jest także wykorzystywany do budynków o prostej formie. Składa się z czterech połaci, które zazwyczaj mają ten sam kąt nachylenia. Dwie większe połacie są w kształcie trapezu, a dwie mniejsze w kształcie trójkąta.
Taki dach, tak samo jak dwuspadowy daje możliwość stworzenia poddasza, ale z mniejszą przestrzenią użytkową.
Jest to dach stworzony z wielu połaci w różnych kształtach – trójkątów, trapezów, równoległoboków. Jest o wiele trudniejszym rozwiązaniem niż inne dachy oraz o wiele droższy. Posiada wiele krawędzi i zużywa się do niego wiele materiałów. Mimo wysokiej ceny, dach wielospadowy jest jedynym rozwiązaniem, jeżeli decydujemy się na budowę dużego domu, który ma skomplikowaną bryłę.
Inaczej łamany, to dach, w którym każda z połaci składa się z dwóch części. Górna część, której kąt nachylenia jest mniejszy i dolna, o znacznie większym kącie nachylenia. Taki dach pozwala na stworzenie poddasza użytkowego o bardzo dużej powierzchni. Wynika to z tego, że nie ma wielu skosów, które by zabierały przestrzeń.
Należy pamiętać, że budowa dachu łamanego to jedno z najtrudniejszych rozwiązań budowlanych, które wymaga dużych umiejętności od wykonawcy. Dotyczy to budowy konstrukcji, jak również wykonania pokrycia dachowego.
https://newaydoors.com/bezpieczenstwo/
https://newaydoors.com/design/