Planując system grzewczy w domu, stajemy przed wyborem instalacji centralnego ogrzewania. Możemy wybrać klasyczny grzejnik lub ogrzewanie podłogowe.
Ogrzewanie podłogowe od wielu lat jest bardzo popularnym rozwiązaniem i jest widoczne w wielu polskich domach. Powoduje ono przyjemne rozchodzenie się ciepła po całej podłodze i mniejsze zużycie energii niż tradycyjne grzejniki.
Możemy wybrać ogrzewanie podłogowe wodne lub elektryczne. Wodne to rurki, którymi przepływa woda podgrzewana przez pompę ciepła lub kocioł. Elektryczne to maty, przewody lub folie oporowe, które wydzielają ciepło pod wpływem przepływu prądu.
Aby zdecydować się na któryś rodzaj, warto przeanalizować co nam się bardziej opłaci.
Prąd nie jest najtańszą opcją, jednak zakup mat lub przewodów jest tańszy niż elementy do instalacji wodnej. Ogrzewanie podłogowe elektryczne umożliwia nam podgrzanie podłogi bez konieczności uruchamiania instalacji. Jest to ogromną zaletą, kiedy wiosną i jesienią są duże wahania temperatury.
Ogrzewanie podłogowe rozprowadza ciepło równomiernie po całej podłodze, odwrotnie niż grzejnik. Ciepłe powietrze wydobywające się z grzejnika zawieszonego kilkanaście centymetrów od podłogi od razu unosi się ku górze, a następnie przepływa wzdłuż sufitu i ścian ku dołowi.
Wybór jest zależny od tego, na czym nam bardziej zależy. Grzejniki łatwo się nagrzewają i szybko stygną przez co jest możliwa szybka zmiana temperatury. W porównaniu z nimi podłogówka nagrzewa podłogę wolniej, wolniej też stygnie i utrzymują ustaloną temperaturę. Grzejniki będą lepszym wyborem, gdy w zimę będziemy chcieli w krótkim czasie obniżać temperaturę w wybranych pomieszczeniach, np. na wieczór w sypialni lub zwiększyć ją szybko np. w łazience przed kąpielą.
https://newaydoors.com/design/
https://newaydoors.com/modele/