Przydomowa oczyszczalnia to świetne rozwiązanie, a zarazem bardzo ekologiczne. Jest dobrą alternatywą dla przestarzałej instalacji szamba.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków sprawdzi się szczególnie w tych gospodarstwach, które są położone poza lokalną siecią kanalizacyjną.
Jeżeli istnieje możliwość wykonania przyłącza kanalizacyjnego, wówczas nie ma potrzeby inwestowania w przydomową oczyszczalnię ścieków. Dom, który znajduje się w zasięgu sieci kanalizacyjnej, zgodnie z prawem musi być do niej przyłączony.
Niestety, jeżeli sieć kanalizacyjna nie przebiega obok naszej działki, musimy zdecydować się na jedno z rozwiązań: szambo lub domowa oczyszczalnia.
Są one wykonywane w dwóch technologiach: drenaż rozsączający i tunelowy. Takie oczyszczalnie są proste w obsłudze, gdyż nie posiadają żadnej elektroniki oraz części elektrycznych. Ich działanie opiera się na przepływie grawitacyjnym. Nie wymagają też częstego opróżniania. Drenaż tunelowy idealnie nadaje się do mniejszych działek. Tunele rozsączające nie zajmują zbyt wiele miejsca.
Oczyszczalnia biologiczna jest droższa od oczyszczalni drenażowej. Oczyszczalnie biologiczne możemy podzielić na te z osadem czynnym oraz złożem biologicznym. Osad czynny to mikroorganizmy, które dokonują rozkładu ścieków na osad i ciecz nadosadową.
Drugi rodzaj biologicznej oczyszczalni ścieków jest wyposażony w złoże biologiczne, w którym rozwijają się bakterie. Bakterie odżywiają się związkami, które są zawarte w ściekach. Tak oczyszczona ciecz może być odprowadzona do wód powierzchniowych bez zagrożenia skażeniem.
Oczyszczalnie roślinne są to systemy, które wykorzystują procesy biologiczne. Zachodzą one przy współudziale mikroorganizmów cudzożywnych, które egzystują w złożach filtrów roślinnych. Stanowią one główny element oczyszczalni.
Cena przydomowej oczyszczalni ścieków zależy przede wszystkim od rodzaju oczyszczalni, jaki wybierzemy. Na cenę ma wpływ także konieczność przygotowania odpowiedniej infrastruktury.
https://newaydoors.com/modele/
https://newaydoors.com/design/